חדשות ומאמרים

כתבות האתר

ספרים אלקטרוניים - דו"ח מכירות גלובלי

pic1דוח חדש שפרסמה חברת היעוץ Rüdiger Wischenbart על מכירות ספרים אלקטרונים בעולם מצביע על כך שככל שהשוק בארה"ב ובבריטניה מבשיל, כך מדינות אחרות מתחילות לצמצם את הפער.

הצמיחה של שוק הספרים האלקטרונים מחוץ לארה"ב ובריטניה הייתה איטית, אבל שנת 2013 מסתמנת כנקודת המפנה, על פי דו"ח חדש על שוק הספרים האלקטרונים העולמי של חברת היעוץ Rüdiger Wischenbart. המהדורה האחרונה של הדו"ח השנתי מוצאת שהמעבר לספרים אלקטרוניים נראה שונה בשווקים מתעוררים כמו סין, רוסיה, הודו וברזיל. ובאופן מעניין, בחלק מהמדינות מתפתחות נראה כי אפל, לא אמזון, הוא השחקן המוביל במכירות ספר אלקטרוני.

הדו"ח נותן מידע על חדירת הספרים האלקטרונים על פי מדינות, ומתבסס במידה רבה על  נתונים שפורסמו בעבר על ידי מקורות מבוססים כמו PwC וארגוני מקומיים.

הנה כמה נתונים מהדו"ח:

שוק הספרים האלקטרוניים בארה"ב ובריטניה הגיע לבשלות. בשנת 2012 היוו מכירות הספרים האלקטרוניים בארה"ב כ-20 אחוזים משוק הספרים, ובשנת 2013 מדווחים המו"לים הגדולים כי מעל 30 אחוזים מהכנסות (בכמה קטגוריות) מגיעים מספרים אלקטרוניים. בבריטניה, נתח השוק של הספרים האלקטרוניים תופס כ-20 אחוזים במחצית הראשונה של שנת 2013.

שוק הספרים האלקטרוניים של גרמניה גדל בקצב מהיר במיוחד. הדו"ח ציין כי נכון לאמצע 2013, ספרים אלקטרוניים תופסים כ-5 אחוזים משוק הספרים האלקטרוניים בגרמניה לעומת 2.4 אחוזים בשנת 2012, וכי להוצאות חדשות, המספרים נעים בין 8 ל-10 אחוזים. ההערכה הוא כי כמחצית ממכירות הספרים האלקטרונים בגרמניה מגיעות מאמזון, והשאר מתחלק בין שתי רשתות גרמניות גדולות (Thalia ו-Weltbild) - שתופסים כ-34 אחוזים ואפל לוקחת 10 אחוזים.


הצרפתים מתנגדים לספרים האלקטרוניים. ההערכות כי הספרים האלקטרוניים תפסו כ-3 אחוזים מההכנסות של המו"לים בשנת 2012. הדו"ח גם מציין כי הצרפתים "מתנגדים" לקריאת ספרים על מסכים קטנים. מצד שני, מחקרים מראים כי עד סוף 2013 ימכרו בצרפת כ-6 מליון טאבלטים וכ-500,000 קוראים אלקטרוניים. כמו כן, ב-2012 מחקר נוסף הראה כי חמישית מהאוכלוסיה קראו ספרים אלקטרוניים


ספרים אלקטרוניים ברוסיה. המון קוראים וגם המון פיראטיות.

המשך קריאה: ספרים אלקטרוניים - דו"ח מכירות גלובלי

בלומסברי מדווחת: עלייה של 38% במכירות ספרים אלקטרוניים

 

המוציאה לאור הבריטית  "Bloomsbury" שחררה את הדוחות הפיננסים. נראה כי העסקים טובים אך מכירת הספרים האלקטרוניים ירדה משמעותית. דוחות הרבעון הרביעי של החברה מראים עליה של 38% משנה שעברה. ונראה שלמרות העלייה הזו, הם עדיין לא מרוצים.

 

אך שלא תתבלבלו, מדובר בעלייה של 38% וזה אכן נתון יפה (לעומת אשתקד) אך עדיין, המוציאות לאור של הספרים האלקטרוניים האחרים, דיווחו על עליה גדולה יותר.

ובעולם, ראו כי מוציאות לאור הצליחו להכפיל את הרווחים מספרים אלקטרוניים בשנת 2011. ובלומסברי הצליחו למכור ספרים אלקטרוניים במחיר גבוה יותר.  אולם, הם עדיין מצליחים לראות גידול ניכר במכירת הספרים האלקטרוניים למרות המחירים הגבוהים משמעותית.

 

וגם, חברת   Hatchette (חברת המדיה הצרפתית) דיווחה בנובמבר על הכנסות החברה. החברה דיווחה כי רק 21% מההכנסות הן ממכירות ספרים אלקטרוניים. אך החברה לקחה זאת לצומת ליבה והורידה מחירים ובינתיים הם מקווים לראות גידול משמעותי. 

 

שירות השכרת ספרים אלקטרוניים של אמזון

השכרת ספרים עבור הקינדל אמזון  הודיעה על השקת שירות חדש של השכרת ספרים אלקטרוניים עבור הקינדל - "Kindle Textbook Rental", שירות  תוכנית אשר מציעה את רשימת ספרי הלימוד עד 80% פחות מחירי קניית הספרים עבור לקוחות השוכרים כותרים עבור הקינדל. החנות של אמזון מציעה עשרות אלפי ספרי לימוד (באנגלית) לשנת 2011

Kindle Textbook Rental מציעה את היכולת להתאים אישית את תקופות השכירות לטווח שבין 30 ל 360 ימים, המאפשר לסטודנטים לשלם רק עבור הזמן עבורו הם צריכים את הספר. סטודנטים יכולים גם להרחיב בקלות את תקופת השכירות במרווחים קטנים כמו יום אחד, או לבחור לרכוש את הספר הם שוכרים בכל עת.

פרטים נוספים על התוכנית ניתן למצוא כאן

 

שיתוף פעולה ל-iriver וגוגל

ה-iriver Story HD הוא קורא הספרים האלקטרוניים הראשון אשר משולב באופן מלא עם פלטפורמת ה-eBooks של גוגל, כך הצהירה חברת "Target", אחת מחברות הקמאונעות הגדולות בארה"ב. Target תתחיל למכור את ה-iriver Story HD ב-17 ליולי ומחירו יהיה $139.99. שיתוף פעולה זה בין גוגל ל-iriver הינו בשורה טובה הן ליצרנים והן לקהל המשתמשים בקוראים האלקטרוניים, מכיוון שכאן מציעה גוגל את מבחר הספרים הגדול ביותר שניתן כיום להשיג. להודעה הרשמית בבלוג של גוגל, לחץ כאן.

ברבעון הראשון השנה הצליח קורא הספרים האלקטרוניים של בארנס אנד נובל, הנוק הצבעוני, לצעוד בראש רשימת הקוראים האלקטרוניים הנמכרים ביותר, כשאחריו צמוד הקינדל של אמזון (כך ע"פ מידע מחברת IDC). אחת הטענות לירידה של הקינדל (או להובלה של הנוק הצבעוני) היא שקינדל לא מציעה עדיין מסך צבעוני.

IDC צופה כי השנה ימכרו כ-16.2 מיליון מכשירים בעולם כולו, שזוהי עליה של 24% לעומת שנת 2010.

ספרים אלקטרוניים בשיתוף פעולה עם גוגל

 

 

התחזית: עד 2015 יהוו הספרים האלקטרוניים 26% משוק הספרים העולמי

קינדל 3באתר TheMarker פורסם כי על פי הערכה של כלכלני ברקליס קפיטל, עד שנת 2015 יהוו הספרים האלקטרוניים כ-26% מסך כל הספרים הנמכרים בעולם וכ-31% מסך כל הספרים הנמכרים בארצות הברית. עוד נכתב בכתבה:

"שווי שוק הספרים הדיגיטליים בארה"ב גדל ברבעון השני של השנה ל-87 מיליון דולר, לעומת 8 מיליון דולר ברבעון השני של 2007. ברבעון שעבר, היוו הספרים הדיגיטליים 5.8% משוק הספרים בארה"ב. למרות הצמיחה בארה"ב, באירופה השוק עדיין לא צבר תאוצה.

כניסתו של מכשיר האייפד של אפל הציבה תחרות קשה בפני קוראי הספרים הדיגיטליים, ובראשם הקינדל של אמזון, ושינתה את הדינמיקה בשוק, כשהציעה למשתמשים הרבה מעבר לקורא ספרים אלקטרוני. האייפד מכר 3 מיליון יחידות ב-80 הימים הראשונים למכירתו, ובסקר שערכה חברת קופר מרפי ווב, 41% מבעלי האייפד ציינו את המכשיר כשיטה המועדפת לקריאת ספרים."

האם זהו הספר אלקטרוני הראשון?

האם התגלה הספר האלקטרוני הראשון? מודעה עתיקה משנת 1986 של חברת Radio Shack המציגה ספר אלקטרוני שמתחבר למחשב דרך המחבר של הג'ויסטיק (כן - עוד ממצא ארכיאולוגי). הספר מגיע עם תוכנות (שהוטעו על גבי המחשב על ידי קסטה) והמשתמש יכול ללחוץ על כל מיני אזורים בספר וכך נוצרת האינטרקציה עם המחשב. תראו כמה התקדמנו ב-24 שנים...

לצפייה בתמונה המוגדלת

הספר האלקטרוני הראשון

שירות גוגל Editions יוצא לדרך?

הודעה רשמית מאתר מגוגל על שירות גוגל editions - שמתיימר להיות מאגר הספרים הגדול ביותר, בו ניתן יהיה למצוא מאות אלפי ספרים אלקטרוניים. השירות מאפשר למו"לים וכותבים להעלות ולפרסם את כתביהם וכך להציע אותם לכל מי שמנוי לשרות של גוגל. עדיין לא מוזכר מהו הפורמט שבו ניתן יהיה להוריד את הקבצים ומהו התאריך הרשמי בו יהיה השירות זמין והאם רק בארה"ב.