איך ליצור שגרת כתיבה שמחזיקה מעמד? – מורן חיימוביץ

סיפורים קצרים - ספר אלקטרוני מאת מורן חיימוביץאם אתם רוצים לכתוב ספר או תסריט, הדרך היחידה שבה תוכלו לסיים את המשימה היא ליצור שגרת כתיבה שהיא גם נוחה וגם עמידה לאורך זמן.

 

בלי שגרת כתיבה יציבה, לא תוכלו להגיע ליעד ולשפר את מיומנות הכתיבה שלכם.

 

בדיוק כמו כל מיומנות, על כתיבה צריך לעבוד, להתאמן ולשפר לרמה הכי גבוהה. רק כך תוכלו להשיג את המעמד שאתם חולמים עליו וליצור אומנות שתתגאו בה ואחרים ירצו לצרוך אותה.

 

חשוב לציין אני לא חסיד של "מכסות מילים יומיות" כי אני מאמין ששגרה לא צריכה להיות קשה או מעיקה, בדיוק להיפך.

 

המרכיבים הכי חשובים של שגרת כתיבה בריאה:

 

1. אתם חייבים לרצות את זה באמת. בלי יעד ברור אין טעם שתנסו לחפף את תהליך הכתיבה. אני ממליץ שיהיה לכם לפחות אדם אחד שאתם יודעים שהסכים לקרוא את הטיוטא הראשונה כשתסיימו לכתוב. ככה לא תרגישו שאתם כותבים לריק.

 

2. מצאו את הזמן ביום ואת המקום שהכי נוחים לכם לכתיבה. המטרה היא לתכנת את המוח להיכנס למצב יצירתי באותה שעה ובאותו מקום בכל יום או בכל שבוע. כשאתם פחות מוסחים מהסביבה ומהצורך לעשות דברים אחרים במקביל יותר קל לקבל השראה.

 

3. תתחילו בקטן. בדרך כלל תצטרכו כ-30 ימים של השקעה במשהו חדש כדי שההרגל יהפוך לטבעי עבורכם. אל תאיצו בעצמכם אלא תבנו השראה ומוטיבציה לאט לאט לאורך זמן. אני מבטיח שההשראה והמוטיבציה יתגברו מעצמם עם התנופה של ההרגל. לכן כדאי להתחיל רק במשך הזמן המינימאלי שאתם יודעים שתוכלו להקדיש ולהתפתח משם.

 

4. ספרו לאנשים אחרים על תהליך הכתיבה שלכם. זה יגרום לתהליך להיות אמיתי ותהיו חייבים לפתח מחויבות מכיוון שחברים ומשפחה יתעניינו בכם וישאלו אתכם איך אתם מתקדמים. אל תספרו להם שאתם הולכים לכתוב או מתכננים לכתוב. השתמשו בלשון הווה ותאמרו "אני כותב את הספר הראשון שלי".

 

5. אל תערכו את מה שכתבתם עדיין. תנו לרעיונות שלכם לזרום החוצה ולהתבטא במילים. כשאתם עורכים את מה שעתה כתבתם אתם עוצרים את רצף היצירתיות על ידי ביקורת עצמית. הזמן של העריכה יגיע מאוחר יותר כשתסיימו לכתוב ולאחר שתיקחו פסק זמן מהכתיבה כדי להתרענן ולקרוא את המילים שלכם בעיניים חדשות.

 

6. אם במקרה פספסתם יום אחד, תפצו על הזמן שאיבדתם כמה שיותר מהר. יכול להיווצר מקרה שתור של רופא ייפול בדיוק על משבצת הכתיבה שלכם. תגשרו על הפער לאחר מכן אפילו אם רק לכמה דקות כדי לשמור על שגרת הכתיבה חיה ועל רצף היצירתיות שלכם.

 

7. אל תשכחו ליהנות בזמן שאתם לא כותבים. אסור שהשגרה שלכם תהפוך ל"עבודה". אסור ששגרת הכתיבה שלכם תהיה משעממת, צפויה, חסרת משמעות ומעיקה כמו עבודה בפס ייצור במפעל. תנסו ליהנות כמה שיותר בלי להיות קשים עם עצמכם. פגשו משפחה וחברים, תתאווררו, תקבלו השראה מאנשים אחרים, תדברו על הכתיבה שלכם עם כותבים אחרים וקחו יום אחד חופשי מכתיבה בכל שבוע.

 

על הכותב:

מורן חיימוביץ, יליד 1986, כותב בבלוג screenwriter.co.il. מתעסק בכתיבה כבר 12 שנים. בוגר תואר ראשון בתסריטאות של אוניברסית תל אביב. מנסה לאזן בין עבודה במשרה מלאה, כתיבה והחיים בישראל. מקווה ליצור השפעה חיובית על העולם איכשהו. הוציא לאחרונה ספר דיגיטלי של סיפורים קצרים.