אתר בוקסילה (Booxilla) עלה לאוויר

אתר בוקסילה עלה לאוויראתר בוקסילה Booxilla.com עלה לאוויר.

היזמים, שרון אלמוג ואילן בוק, רואים הכרח בהרחבת זירת הספרים הדיגיטליים בישראל ובדרך פעילות המיזם מעוניינים לקדם ולפתח את התרבות העברית באמצעים דיגיטליים.

המיזם בתחילת דרכו ונמצא כרגע בשלבי הרצה; היזמים מבטיחים התפתחויות מעניינות ומפתיעות בשבועות הקרובים.

הספרים הדיגיטליים יימכרו בפורמט Epub3 הנועד להיקרא בכל מכשיר חכם – טאבלטים לסוגיהם, טלפונים סלולריים, מחשבים אישיים ואפילו בקינדל. ספרים דיגיטליים בתקן זה תומכים בעברית באופן מלא

ובכלל זה כיווני קריאה ודפדוף מימין לשמאל, ניקוד והערות שוליים וגם אפשרות לשלב בספר מדיה מתחומים נוספים דוגמת מוזיקה או וידיאו. הזכויות על היצירות מוגנות באמצעות Social DRM שבו שם הרוכש ואמצעי ההתקשרות עמו כבעל הזכויות של הספר הנרכש מוטמעים בספר בצורה גלויה וסמויה. בנוסף, פיתוח ייחודי של בוקסילה מאפשר שילוב הקדשות אישיות בתוך הספר הדיגיטלי בעת רכישת הספר במתנה.

"ספר דיגיטלי מקומו ליד הספר המודפס ולא במקומו. " אומרים היזמים, "מטרת הפורמט הדיגיטלי היא להנגיש את הטקסטים הרבים והטובים שקיימים בעברית ואינם זמינים לקהל משלל סיבות."

הפעילות של בוקסילה מתמקדת בשלב זה בשני מישורים עיקריים:

האחד – המרת ספרים שראו אור אצל המו"לים השונים לספרים דיגיטליים בפורמט Epub3 המתקדם. לדברי שרון, "בישראל רואים אור אלפי כותרים חדשים בכל שנה המתווספים לעשרות אלפי הכותרים שיצאו בשנים קודמות, רובם לא זוכים להיות על המדפים יותר מכמה שבועות והם יורדים מהם הרבה לפני שהספיקו למצות את קהל הקוראים שהיו יכולים ליהנות מהם. עומס הכותרים בחנויות והמבצעים שמקדמים ספרים מסוימים על חשבון אחרים יוצרים תחלופה מהירה מאוד של כותרים והיעלמות ספרים מהעין. לעותק דיגיטלי יש חיי מדף נצחיים בלי לתפוס שטח מדף פיזי, מה גם שהספרייה שלך תמיד אתך ואפשר לסמן בספרים משפטי מפתח שמצאו חן בעיניך ולכתוב הערות שעולות תוך כדי קריאה. החיות של ספר דיגיטלי מדהימה ואני בטוחה שככל שהיצע הספרים הדיגיטליים יתרחב ויתפתח, כך קוראים רבים יותר יסתגלו לקריאה נרחבת באמצעים הדיגיטליים שלרובנו בין כה וכה כבר יש אותם. היבט נוסף הנוגע לסופרים ולמו"לים – שיעורי הרווח ממכירת עותק דיגיטלי גבוהים במידה ניכרת מאלו שבצד מכירת ספר מודפס."

המישור השני שבוקסילה מפתחת באופן ייחודי נוגע לטקסטים קצרים; בבוקסילה החלו להפיק אסופות של סיפורים קצרים סביב נושאים שונים ובעריכת מגוון עורכים. אסופת מקור שכבר ראתה אור היא אסופה של חמישה סיפורים בעריכת עמיחי שלו, בנושא "סקס, סמים ורוקנ'רול במאה ה-21", הנושאת את השם המסקרן "מסיבת המתים הגדולה". לדברי היזמים, "העורכים בוחרים באופן עצמאי לחלוטין את הנושאים, את הכותבים ואת הסיפורים לאסופות שהם עורכים."

טקסטים קצרים נוספים שבבוקסילה מתכננים להוציא לאור הם סינגלים, נובלות ומסות בקשת רחבה של נושאים ושל תחומי עניין. "לטקסטים מסוג זה אין במות מתאימות; אלו טקסטים שעל פי רוב לא יראו אור בהוצאות הספרים וגם לא בעיתונים ובמגזינים בגלל שאורכם הטבעי לא תמיד מתאים לפלטפורמות המסורתיות." אומר אילן ומוסיף על כך, "קחו לדוגמה את הסינגלים של אמזון הזוכים להצלחה מרובה. סופרים מכובדים מאוד בוחרים להוציא לאור טקסט מסוים שלהם בתור סינגל, בקובץ דיגיטלי בלבד בעלות לקורא של דולר או שניים לסינגל, כי הם רואים באפשרות הזאת ביטוי מיטבי; בין המפרסמים הללו נמצאים לי צ'יילד, סטיבן קינג הן בפרוזה והן במאמרים, וגם מרגרט אטווד עם סדרת סיפורים במהדורה דיגיטלית בלבד.

הסינגלים והאסופות יימכרו ב-15-5₪; בפחות ממחיר בקבוק שתייה קלה יש לך ספר לנסיעה ברכבת או באוטובוס, זמין באופן מיידי על גבי המכשיר החכם שברשותך."

עם החלוצים לשיתוף הפעולה עם בוקסילה נמנים: אלכס אפשטיין, עמיחי שלו, יותם שווימר, ריקי כהן, מתי שמואלוף, חיים שדמי, ערן בר-גיל, נועה סיון וערן מינהר.

אנשי בוקסילה קוראים לקהילת הספרות לבוא ולפתח ולהרחיב אתם את היצע הטקסטים הדיגיטליים האיכותיים לקוראי העברית.

היזמים:

שרון אלמוג, עורכת ספרות ולשון. בעלת תואר שני בספרות עברית, בתכנית המו"לות של אוניברסיטת בן גוריון ובעלת תעודת עריכה מאוניברסיטת בר אילן.

אילן בוק, מנהל פרויקטים בתחום מערכות ניהול מידע.

לפרטים נוספים

שרון אלמוג –עורכת ראשית:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אילן בוק – כל השאר:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.