חדשות ומאמרים

כתבות האתר

ספרים אלקטרוניים - דו"ח מכירות גלובלי

pic1דוח חדש שפרסמה חברת היעוץ Rüdiger Wischenbart על מכירות ספרים אלקטרונים בעולם מצביע על כך שככל שהשוק בארה"ב ובבריטניה מבשיל, כך מדינות אחרות מתחילות לצמצם את הפער.

הצמיחה של שוק הספרים האלקטרונים מחוץ לארה"ב ובריטניה הייתה איטית, אבל שנת 2013 מסתמנת כנקודת המפנה, על פי דו"ח חדש על שוק הספרים האלקטרונים העולמי של חברת היעוץ Rüdiger Wischenbart. המהדורה האחרונה של הדו"ח השנתי מוצאת שהמעבר לספרים אלקטרוניים נראה שונה בשווקים מתעוררים כמו סין, רוסיה, הודו וברזיל. ובאופן מעניין, בחלק מהמדינות מתפתחות נראה כי אפל, לא אמזון, הוא השחקן המוביל במכירות ספר אלקטרוני.

הדו"ח נותן מידע על חדירת הספרים האלקטרונים על פי מדינות, ומתבסס במידה רבה על  נתונים שפורסמו בעבר על ידי מקורות מבוססים כמו PwC וארגוני מקומיים.

הנה כמה נתונים מהדו"ח:

שוק הספרים האלקטרוניים בארה"ב ובריטניה הגיע לבשלות. בשנת 2012 היוו מכירות הספרים האלקטרוניים בארה"ב כ-20 אחוזים משוק הספרים, ובשנת 2013 מדווחים המו"לים הגדולים כי מעל 30 אחוזים מהכנסות (בכמה קטגוריות) מגיעים מספרים אלקטרוניים. בבריטניה, נתח השוק של הספרים האלקטרוניים תופס כ-20 אחוזים במחצית הראשונה של שנת 2013.

שוק הספרים האלקטרוניים של גרמניה גדל בקצב מהיר במיוחד. הדו"ח ציין כי נכון לאמצע 2013, ספרים אלקטרוניים תופסים כ-5 אחוזים משוק הספרים האלקטרוניים בגרמניה לעומת 2.4 אחוזים בשנת 2012, וכי להוצאות חדשות, המספרים נעים בין 8 ל-10 אחוזים. ההערכה הוא כי כמחצית ממכירות הספרים האלקטרונים בגרמניה מגיעות מאמזון, והשאר מתחלק בין שתי רשתות גרמניות גדולות (Thalia ו-Weltbild) - שתופסים כ-34 אחוזים ואפל לוקחת 10 אחוזים.


הצרפתים מתנגדים לספרים האלקטרוניים. ההערכות כי הספרים האלקטרוניים תפסו כ-3 אחוזים מההכנסות של המו"לים בשנת 2012. הדו"ח גם מציין כי הצרפתים "מתנגדים" לקריאת ספרים על מסכים קטנים. מצד שני, מחקרים מראים כי עד סוף 2013 ימכרו בצרפת כ-6 מליון טאבלטים וכ-500,000 קוראים אלקטרוניים. כמו כן, ב-2012 מחקר נוסף הראה כי חמישית מהאוכלוסיה קראו ספרים אלקטרוניים


ספרים אלקטרוניים ברוסיה. המון קוראים וגם המון פיראטיות.

מחקר שנערך לאחרונה מצא כי 70 אחוזים מהרוסים קראו ספרים אלקטרוניים, כאשר 92 אחוזים אומרים שהם מקבלים אותם "בחינם" מהאינטרנט. עם זאת, מכירות ספרים אלקטרוניים במגמת עליה: הכנסות ממכירות ספרים אלקטרונים "חוקיים" הסתכמו ב-260 מיליון רובל (8 מיליון דולרים אמריקאים) בשנת 2012, לעומת כ-135 מיליון רובל (4.19 מיליון דולרים אמריקאים) בשנת 2011. אפל היא בין המובילים במכירת ספרים אלקטרוניים חוקיים. קינדל עדיין לא השיקה שם עדיין.

צמיחה מהירה בברזיל בזכות הפטור ממיסים על ספרים, ובקרוב הפטור יחול על הקוראים האלקטרוניים. ב-2012 התחילו למכור ספרים אלקטרוניים בברזיל גם אמזון גוגל וקובו (Kobo), אך דיווחים מצביעים על כך שעדיין לאפל יש את היתרון במכירות הספרים האלקטרוניים. בינתיים, בסנאט הברזילאי "דנים על הצעת חוק שתהפוך באופן רשמי את הספרים אלקטרוניים וקוראים האלקטרוניים (E-Ink) לפטורים ממס."
ניתן להוריד את הדוח המלא בחינם כאן.